Kripto Para Haberleri

Kripto paralarla ilgili kısa bilgiler

Kripto para borsasına giriş yapmak istiyorsanız; kripto paralarla ilgili tüm detayları bilmeniz önemli. Peki, bu alanda neleri bilmelisiniz? İşte detaylar!

Bir Kripto Para Biriminin Değeri Nasıl Belirlenir?

Kripto paralarla ilgili en önemli konuların başında kripto para birimi değerleri gelir. Kripto para birimlerinin değeri, kullanıcıların arz, talep ve taahhütlerine bağlı olarak değişir. Bu değer, düzenlenmiş menkul kıymetler piyasalarında olduğu gibi, ilgili metriklerin manipülasyonunu önleyen etkili mekanizmaların yokluğunda oluşur. Çoğu durumda, fiyatlar, onları destekleyecek veri olmadan da oluşturulur.

Kaç Çeşit Kripto Para Vardır?

Kripto para birimleri oluşturmak için kriptografi bilgisine sahip olmak veya en azından nasıl programlanacağını bilmek, bu durumda başka bir kripto para biriminin kodunu klonlayabilmek ve böylece onu oluşturabilmek çok önemlidir. Şu anda, örneğin bitcoin ya da ethereum gibi binlerce kripto para birimi vardır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, ilk kripto para birimine verilen isimdir. 2009 yılına dayanıyor ve kendilerini Satoshi Nakamoto olarak adlandıran, kendilerinin icat ettiği blok zinciri teknolojisi altında bitcoin yaratmayı başaran bir kişi veya grup tarafından oluşturuldu. Diğer kripto para birimleri gibi, bunun için de herhangi bir düzenleme yoktur. 

Bitcoinler Nasıl Elde Edilebilir?

Kripto paralarla ilgili merak edilen konulardan biri de bitcoin’lerin nasıl elde edildiği olur. Para biriminin kendisini özel portallarda satın alarak veya değiştirerek bitcoin sahibi olabiliriz. Bitcoinlerin veya diğer herhangi bir kripto para biriminin karmaşık araçlar olduğunu, yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler için uygun olmayabileceğini ve fiyatının yüksek spekülatif bileşen içerdiğini ve hatta ödenen paranın toplam kaybına yol açabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Blok Zinciri Nedir?

Blok zinciri, tüm Bitcoin ağının dayandığı ortak bir kamu kaydıdır. Onaylanan tüm işlemler blok zincirinde saklanır. Blok zincirinin bütünlüğü ve kronolojik sırası kriptografi kullanılarak gerçekleştirilir. Bununla birlikte madencilik, belirli bir doğrulama yoluyla blok zincirine dahil edilmelerini sağlayan temel işlem onay mekanizmasıdır. 

Blok zinciri, tüm düğümlerin birbirine eşit olduğu ve bilgisayar saldırılarına ya da arızalara karşı dayanıklı olan bir sistemle sonuçlanan bir P2P ağıdır. Bu sayede bir bölüm arızalansa bile, bağlı olduğu bölümlere alternatif yollarla ulaşılabiliyor. Bu, merkezi olmayan bir sistemde mümkün olmazdı.