Kripto Para Haberleri

NFT nasıl yapılır? Nasıl alınıp satılır?

Kripto para birimleri artık global büyük şirketler ve hükümetler tarafından kabul edilip tanınıyor. Ethereum ve bitcoin gibi kripto para birimleri yeni dijital varlıkların yükselişinde önemli ölçüde rol aldılar. Bu dijital varlıkların bir tanesi de değiştirilemez jetonlar olarak bildiğimiz NFT.

2021 yılının ilk çeyreğinde NFT ile yapılan işlem hacmi 13 milyon euroya ulaştı. NFT gibi yeni teknolojiyi sanal ortamla birleştiren bir sektör 2021 senesinin sonunda daha büyük bir hacme ulaştı. 2021 senesinini üçüncü çeyreği sonunda kaydedilen NFT hacminin 9,4 milyar Euro olduğu biliniyor.

NFT nedir?

NFT teknolojisi hem sanat dünyasında hem de finans dünyasında oldukça popüler hale geldi. Açılımı Non-Fungible Token olarak biliniyor. Aslında NFT için dijital sanat eserlerinin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir teknoloji diyebiliriz. Diğer sanat koleksiyonlarını ve dijital sanat eserlerini kripto zincirinde kolay doğrulanabilir ticaret varlıklarına dönüştürüyor.

NFT teknolojisinin gelişine dek dijital sanat, Picasso ya da Monet’un bir başyapıtının sahip olduklar değerler kadar önemli değildi. Bunun en büyük sebebi, dijital tek bir düğmeye tıklanılarak kolay bir şekilde çoğaltılmasıdır. Bundan dolayı da orjinal halinin ayırt edilebilmesi neredeyse imkansız bir hale geldi

Sacha Jafri, yazılımın bu durumu nasıl bu kadar mümkün kıldığını şu sözleri ile açıklıyor: “Bir sanat eserini tarayabilen bir yazılım var. Taklit edilmesi kesinlikle imkansız. Boş bir kağıt parçası kullanılarak başka bir boş kağıdı tarayabilirsiniz. Ancak bunlar farklıdır, çünkü bu durum yazılım ile arasındaki farkı tanımlıyor.”

En pahalı NFT

NFT pazarı içerisinde Bored Ape Yacht Club, Cool Cats ve Cryptopunks gibi sanat koleksiyonları yer almaktadır.

Bu koleksiyonlar her bir tanesi 10.000 tane dijital sanat eseri ile sınırlıdır. Her gün ise binlerce NFT sanat eseri daha satılmaya devam ediliyor. Sotheby’s ya da Christie’s tarafından bir müzayede içerisinde bulunan geleneksel sanat eserleri gibi, eserler ne kadar nadir ve ender olursa, alabilecekleri fiyatlar da o kadar yüksek oluyor.

Son zamanlardaki yüksek rekor 472 milyon euro ile Cryptopunks ile kırıldı. Bu sanat eseri, gelecekte de NFT satışlarının potansiyel durumunu göstermektedir.

 

NFT’lere neden yatırım yapılıyor?

Birisinin neden bir dizüstü bilgisayara ya da cep telefonuna kolay bir şekilde kopyalayabileceğiniz şeye yatırım yaptığını sizler de merak edebilirsiniz. Pahalı NFT’ler, sosyal medya hesapları üzerinde zenginlik gösterebilmek adına profil resimleri şeklinde kullanılmaktadır.

Birçok insan, NFT’lerin dünyasını satın alarak çevrimiçi olan herhangi bir topluluğun parçası olmaya çalışmaktadır. Belirli başlı NFT’lere sahip olunması sizlere canlı etkinliklere ve özel içeriklere erişim sağlayabilir.

Dijital yatırımcılar, kısa bir süre içerisinde büyük miktarlarda para kazanabilmek için NFT pazarlarını kullanmaktadır. Bununla beraber, birçok sektörden de iş modeller, NFT ticaretini içerebilecek şekilde yeniden düzenlenmektedir. Tek bir NFT birden fazla kes satılabilir ve satın alınabilir. Fakat her bir alıcı, her satış içerisinde orjinal yaratıcısına veya sahibine bir telif ücretini ödemek zorundadır.