Kripto Para Haberleri

Metaverse kripto paraları hangileridir?

Kripto para yatırımları son dönemde katlanarak artmaktadır. Bunun ardından vatandşların büyük bir kısmı kripto para projelerini tek tek araştırmaya başladılar. Bu bağlamda son dönemim popüler kripto para projelerinden biri olan metaverse dikkatleri üzerine çekiyor. Bizde makalemizde Metaverse Nedir? Metaverse Coinler Hangileridir? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Metaverse İle Kripto Paralar Arasındaki Bağlantı Nedir?

Oyunlar bize sanal bir dünya sunarlar. Bu sanal dünyanın içinde oyunun ilerleyişine ve özelliğine göre çeşitli görevler ve ödüller bulunmaktadır. Metavers’de bu sanal dünya ile kripto para dünyasını birleştiriyor. Bu birleşik dünyada gerçek kripto para kazanma imkanı sunuyor. Proje bakıldığında çığır açacak bir teknoloji projesi. Makalemizin devamında metaverdeki işlem gören en çok rağbet gören metaverse coinler listesini sizinle paylaşıyoruz.

1. Decentraland (MANA) nedir?

Decentraland ilk metaverse tabanlı oyun projelerinden bir tanesidir. Biraz incelendiğinde bir bir bilgisayar oyunu olan Minecraft kafası ile kurulduğu söylenebilir. Bu platformla bağlantılı olarak işlem gören 3 farklı token bulunuyor. Bunlar;

  • MANA,
  • LAND
  • ESTATE

olarak sıralanabilir.  Decentraland ekonominin farklı boyutları için farklı olarak değil bir arada çalışır. Decentraland platformu Decentraland Dao tarafından yönetilmektedir. Decentraland DAO’nun  merkezi olamayan özerk bir kuruluş olduğu biliniyor.

2. Enjin (ENJ) nedir?

Enjin, geliştiricilerine ethereum üzerinden sana ürün yaratma ve yönetme yeteneği veren bir yazılım olarak nitelendirilmektedir. Bu metaverse coinindeki fikir oyun içeirisindeki farklı ögeleri yönetebilmek için blok zinciri teknolojisini kullanmasıdır. Böylece oyun içi ögelerin ve ürünlerin transferi engellenmiş olmaktadır. Bu durum da yüksek, fahiş ücretleri ve dolandırıcılık olaylarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır.

3. Axie Infinity (AXS) nedir?

Axie Infinity block chain teknolojisi tabanlı bir savaş oyunudur. Eski bir çizgi film olan Pokemon’dan esinlenilmiştir. Bu savaş oyununun yönetim tokeni AXS olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca oyun içerisinde Axie Infinity token ile birlikte SLP adında bir token de kullanılmaktadır. Oyun ethereum blockchain teknolojisi üzerinden geliştirilmiştir. Oyun içerisinde Axie adlı dijital evcil hayvanlar bulunmaktadır. Bu hayvanlar tıpkı pokemonlara benzemektedirler. Bu oyun içerisinde kullanılan tokenlerin hepsi ERC 721 tabanlı birer NFT’dir

5. Star Atlas (ATLAS) nedir?

Star Atlas metaverse evreninde yer alan büyük çaplı multi oyunculu bir online oyundur. Star Atlas oyunu unreal engine 5 kullanılarak geliştirilmiştir. Oyunun geliştirilmesinde Unreal Engine 5 kullanılması oyuna sinema kalitesi ve gerçek zamanlı mekanlara sahip olma opsiyonu katmış. Star Atlas konusu 2620’de geçiyor. Dünya üzerindeki kaynakların kontrolü için büyük üç grubun savaştığı ve rekabet ettiği bilim kurgu oyunu.

Oyuncular Star Atlas metaverse dünyasında takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler) alıp satabilirler. Hatta tokenler oluşturabilirler.